Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD)

BAKAN AKDAĞ´A VEDA ZİYARETİ

Etkinlikler

BAKAN AKDAĞ´A VEDA ZİYARETİ

-SAĞLIK MUHABİRLERİ DERNEĞİ’NDEN BAKAN AKDAĞ’A ZİYARET…

-SMD GENEL BAŞKANI ERARSLAN:

-‘’TÜRKİYE’DE MEDYA SAĞLIK HABERCİLİĞİNE ŞAŞI BAKIYOR’’

- ‘’SAĞLIK MUHABİRLİĞİ GAZETECİLİĞİN EN ÖZEL VE STRATEJİK ALANIDIR’’

 

Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Yönetim Kurulu Üyeleri, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret ederek, sağlık muhabirlerinin ve Türkiye’deki sağlık haberciliğinin yaşadığı sorunları dile getirdi.

Sağlık Bakanı Akdağ, Genel Başkan Yusuf Ziya Erarslan başkanlığında, Selma Bıyıklı, Hatice Pala Kaya, Sema Akbaş, Abdullah Adabaş, Nursel Dilek ve Doruk Çakar´dan oluşan Sağlık Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu´nu makamında kabul ederek, bir süre görüştü.

SMD Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan, ziyarette yaptığı konuşmada, derneğin amacının sağlık muhabirleri arasındaki dayanışmanın artırılmasının yanısıra sağlık haberciliğinin geliştirilmesi olduğunu belirterek, ´´Türkiye’de medya kuruluşları ne yazık ki sağlık muhabirliğine gereken önemi vermiyor. Sağlık muhabirliği gazeteciliğin en ‘özel’ ve en ‘stratejik’ alanı olmasına rağmen medya yöneticileri bu alana şaşı bakıyor. Alanda uzmanlaşmaya başlayan arkadaşlarımız birer birer başka alanlara kaydırılıyor. Bu nedenle alanda uzmanlaşma sağlanamıyor´´ dedi.

Ziyarette, sağlık haberciliğinin hak ettiği konuma ulaşması ve özellikle basın kuruluşları arasında ‘farkındalık’ yaratılmasına ilişkin Sağlık Bakanlığı ile SMD’nin ortak projeler üretmesi konusunda fikir birliğine varıldı. 

SMD bu amaçla öncelikle basın kuruluşlarının Ankara Temsilcilerini ziyaret ederek konuya gerekli hassasiyet gösterilmesini isteyecek. Bu kapsamda sağlık muhabirliğine önem veren medya kuruluşlarına da teşekkür ziyaretleri yapılacak.

SMD ikinci aşamada ise önümüzdeki dönemde Ankara’da sağlık muhabirleri, gazete, televizyon ve haber ajanslarının üst düzey yöneticileri ile akademisyenlerin katılacağı ‘’Sağlık Habercileri Çalıştayı’’ düzenleyecek. Çalıştay’a Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bakanlık yetkilileri de katılacak.

-´´MEDYA ŞAŞI BAKIYOR´´

Ziyarette, Sağlık Muhabirleri Derneği´nin çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Genel Başkan Yusuf Ziya Erarslan da derneğin 9 büyük ilde temsilcilikleri olduğunu, bu sayının bu yıl daha da artacağını söyledi.

Derneğin amacının sağlık haberciliğinin geliştirilmesi olduğuna değinen Erarslan, ´´Ne yazık ki sağlık muhabirliğine gereken önem verilmiyor. Bu alanda uzmanlaşma yok. Medya yöneticileri bu alana şaşı bakıyor´´ dedi.

Sağlık haberciliğinin mutlaka geliştirilmesi gerektiğini belirten Erarslan, şunları söyledi: ´’Basında sağlık haberciliği bilinci oturtulmalı. Her gün kan kaybediyoruz. Alanda uzmanlaşmaya başlayan arkadaşlarımız birer birer başka alanlara kaydırılıyor, yerlerine ise stajyer muhabirler görevlendiriliyor. Bu nedenle alanda uzmanlaşma sağlanamıyor. Bu, mesleğimiz açısından önemli bir sorun. Türkiye’de bir kaçı dışında gazetelerde ‘sağlık editörü’ istihdam edilmiyor. Oysa her gazete ve televizyonun spor editörü, ekonomi editörü, dış haberler editörü gibi editöryal kadroları var. Ama sağlık editörleri yok. Öte yandan medya kuruluşlarında görev yapan sağlık muhabirleri çok fazla alana baktıkları için kendi alanlarına yeterince zaman ayıramıyorlar. Bu da alanda uzmanlaşamamanın diğer bir nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık haberciliği tecrübe, birikim ve uzmanlık gerektiren bir alandır. Sağlık haberleri toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Bu haberlerin uzman sağlık muhabirleri tarafından kaleme alınması hayati önem taşımaktadır. Basın kuruluşları artık bunun farkına varmalıdır.’’  

AKDAĞ: SAĞLIK HABERLERİNİN TOPLUM SAĞLIĞINDA ÖNEMİ BÜYÜK

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise sağlık haberlerinin toplum sağlığının geliştirilmesinde büyük önemi olduğunu belirterek, ´´Hareket ediyorsanız, sağlıklı besleniyorsanız zaten hastalıkların yüzde 75´i ortadan kalkar, bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu da medyadır´´ dedi.

Ziyarette, Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutlayan Akdağ, sağlık muhabirlerini çalışma arkadaşı olarak gördüklerini söyledi.

Sağlık muhabirliğinin gazetecilikte önemli bir alan olduğunu, büyük bir deneyim ve birikim gerektirdiğini ifade eden Akdağ, ´´Geçmişte sağlık haberleri daha çok sansasyonel konularla ilgili yapılırdı. Bugün bakanlık olarak uyguladığımız sağlığın geliştirilmesi politikasıyla toplum sağlığını ilgilendiren konulardaki haberler de artık geniş yer buluyor. Sağlık haberciliği, bütün toplumun üstünde durduğu bir alan haline geldi´´ dedi.

-´´(BU BAŞLIĞI ATAMAYIZ) DİYEBİLMELİ´´-

Basın kuruluşlarının belirli birikim ve deneyime sahip sağlık muhabirleri istihdam etmesinin büyük önem taşıdığını, hatta her basın kuruluşunda birer sağlık editörünün de bulunması gerektiğini vurgulayan Akdağ, şöyle konuştu:

´´Bana göre, bir sağlık muhabiri alanıyla ilgili bir habere başlık atılacağı zaman ´Bu başlığı böyle atamayız. Bu, toplum sağlığına zarar verir´ diyebilmeli. Öyle haberler yapılıyor ki toplum sağlığına zarar veriyor ya da bir sağlık çalışanının yıllarını verdiği meslek hayatı bir anda yok oluyor.´´

-TOPLUMDA SAĞLIKLI YAŞAM BİLİNCİ VE SAĞLIK MUHABİRLERİ…

Toplumda sağlıklı yaşam bilincinin geliştirilmesi için sağlık muhabirlerine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Akdağ, bu tür çalışmaların hastanecilik ve rehabilitasyon hizmetleri kadar önemli olduğunu belirtti. Akdağ, ´´Hareket ediyorsanız, sağlıklı besleniyorsanız zaten hastalıkların yüzde 75´i ortadan kalkar, bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu da medyadır´´ dedi.

Türkiye´de sağlık alanındaki gelişmelerin yurt dışına aktarılmasında da basının büyük rolü olduğuna dikkati çeken Akdağ, ´´Türkiye´de şu anda sağlığın geldiği noktayı anlatabilsek inanılmaz biçimde sağlık turizmini artırırız, ülkeye müthiş ekonomik getirisi olur. Türkiye´de muayene edilen hasta grubunun yüzde 10´u kadar hasta getirebilseniz, o yüzde 10´dan elde edeceğiniz para yüzde 90´a vereceğiniz hizmeti ucuzlatır´´ diye konuştu.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

BESLENME ÇALIŞTAYINA KATILDIK

Türkiye sağlık ve beslenme hareketli hayat programı çalıştayı tamamlandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından organize edilen çalıştayın açılış konuşmasını Bakanlık Müsteşarı Elif Güler Kazancı yaptı. 2 gün süren çalıştayada, sağlıklı beslenme konusunda özellikle çocuk ve gençlere yönelik yapılan çalışmalar ele alındı. Bu konuda kamu, özel sektör ve medyanın rolünün ele alındığı çalıştaya, hekimler, akademisyenler, kamu kurumlarından temsilcileri katıldı. Çalıştaya Sağlık Muhabirleri Derneği'ni temsilen DORUK ÇAKAR katıldı.

DEVAMI

SMD Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayında

İçişleri Bakanlığı himayesinde Sağlık Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği 'Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı'nda, Sağlık Muhabirleri Derneği'nin görüşlerini SMD Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan ve SMD Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Can sosyal paydaşlarımıza iletti.

DEVAMI

Yönetim Kurulumuz

baskan

Videolar

  • Sağlık İletişimi Sempozyumu 2016
  • Haber Ajanslarının Sağlık Haberciliğine Bakışı
  • Sağlık Haberlerinde Damgalama ve Etik
  • Basının Sağlık Haberlerine Bakış Açısı

Foto Galeri

  • Deneme Kategori Başlığı 6
  • Deneme Kategori Başlığı 5
  • Deneme Kategori Başlığı 4
  • Deneme Kategori Başlığı 3

Etkinlik Takvimi