Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD)

DURMUŞ İZMİR SMD´NİN KONUĞU OLDU

Etkinlikler

DURMUŞ İZMİR SMD´NİN KONUĞU OLDU

Durmuş İzmir SMD´nin konuğu oldu

Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) İzmir Temsilciliği´nin düzenlediği Yuvarlak Masa toplantısına konuk oldu. Türkiye ve dünyada büyük ses getiren ancak nakil hastasının ölümüyle sonuçlanan Hacettepe Üniversitesi´ndeki çift kol, bacak naklinin aceleye getirildiğini savunan Durmuş, operasyonu gerçekleştiren ekibin daha önce hiç kol-bacak nakli yapmadığını belirtti. Durmuş, "Bu ekip 4 uzvu birden naklediyor. Keşke daha önce 30 koyun, 25 köpekte bu nakilleri yapsalardı" dedi. Oğlu Atakan´a yazdığı mektupla Türkiye´yi ilik bağışına kilitleyen İzmir Gamze Akbaş´a uygun iliğin bulunması için de bir öneri getiren Durmuş, "Yıllar önce düzenlenen kan bağışı kampanyasında Oktar Babuna için toplanan 140 bin ünite kan Amerika´da bir laboratuvarda duruyor. Sağlık Bakanlığı Gamze Hanım ve ilik bekleyen diğer hastalar için Amerika ile bağlantıya geçip, 140 bin kanda ilik taraması yapılmasını isteyebilir"  dedi.Ege Uluslararası Sağlık Federasyo´nun (ESAFED) binasında gerçekleşen ´Yuvarlak Masa´ toplantısına konuk olan Bakan Durmuş, ´Yüz nakli´, ´Kemik iliği bağışı´ ´Doktor Oktar Babuna kan bağışı´ kampanyası konularında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Doğan: "İlik sırasında bekleyen bebekler ölüyor"

SMD İzmir Temsilcisi Erkan Doğan, derneklerinin sadece sağlık muhabirlerinin haklarını korumakla yükümlü olmadığını belirterek, "Yuvarlak Masa toplantıları ile sağlık sektörü, sağlık çalışanlarının sorunlarını gündeme taşımayı hedefliyoruz. İkincisi gerçekleştirdiğimiz toplantımızda eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş´u konuk ettik. Çok faydalı bir toplantı gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Sağlık camiasının tüm bileşenlerini yuvarlak masa toplantılarımızda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız" dedi. İlik bağışı konusuna da değinen Doğan, "Türkiye ne yazık ki ilik bağışı konusunda dünyanın gerisinde kaldı. Ülkemizde donör bankalarında 35 bin gönüllü verici kayıtlı. Almanya´da bu sayı 4.5 milyona ulaşıyor. Onkoloji uzmanlarımız, gönüllü sayısının azlığı ve organizasyondaki sıkıntılar nedeniyle sırada ilik nakli olmayı bekleyen çocukların, bebeklerin yaşamını yitirdiğini söylüyor. Bizler de bu sorunların bir an çözüme kavuşturulmasını bekliyor ve bu konunun takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz" dedti.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

BESLENME ÇALIŞTAYINA KATILDIK

Türkiye sağlık ve beslenme hareketli hayat programı çalıştayı tamamlandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından organize edilen çalıştayın açılış konuşmasını Bakanlık Müsteşarı Elif Güler Kazancı yaptı. 2 gün süren çalıştayada, sağlıklı beslenme konusunda özellikle çocuk ve gençlere yönelik yapılan çalışmalar ele alındı. Bu konuda kamu, özel sektör ve medyanın rolünün ele alındığı çalıştaya, hekimler, akademisyenler, kamu kurumlarından temsilcileri katıldı. Çalıştaya Sağlık Muhabirleri Derneği'ni temsilen DORUK ÇAKAR katıldı.

DEVAMI

SMD Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayında

İçişleri Bakanlığı himayesinde Sağlık Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği 'Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı'nda, Sağlık Muhabirleri Derneği'nin görüşlerini SMD Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan ve SMD Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Can sosyal paydaşlarımıza iletti.

DEVAMI

Yönetim Kurulumuz

baskan

Videolar

  • Sağlık İletişimi Sempozyumu 2016
  • Haber Ajanslarının Sağlık Haberciliğine Bakışı
  • Sağlık Haberlerinde Damgalama ve Etik
  • Basının Sağlık Haberlerine Bakış Açısı

Foto Galeri

  • Deneme Kategori Başlığı 6
  • Deneme Kategori Başlığı 5
  • Deneme Kategori Başlığı 4
  • Deneme Kategori Başlığı 3

Etkinlik Takvimi