Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD)

SMD 1. GENEL KURULU (2011)

Etkinlikler

SMD 1. GENEL KURULU (2011)

 • SAĞLIK MUHABİRLERİ DERNEĞİ (SMD)  1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
 • SMD GENEL BAŞKANI YUSUF ZİYA ERARSLAN:
 • ‘SAĞLIK HABERCİLİĞİ HAK ETTİĞİ SAYGINLIĞA KAVUŞACAK’

Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD)  1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. SMD Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan ile çalışma arkadaşları yeniden göreve seçildi.

Anadolu Ajansı (AA) Konferans Salonu’nda bugün gerçekleştirilen yapılan (SMD)  1. Olağan Genel Kurulu’nda, Divan Başkanlığına Ramazan Kaya, Divan Üyeliklerine ise Ahmet Yazanel ile Mehmet Kaya seçildi.

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan SMD Genel Başkan Yusuf Ziya Eraslan, sağlık haberciliğinin hak ettiği saygınlığa kavuşması için çalışmalar yaptıklarını belirterek,  “Gelişmiş Avrupa ülkelerinde sağlık haberciliği gazeteciliğin  ‘özel ve stratejik’ bir alanı olarak kabul ediliyor. Türkiye’de ise sağlık muhabirliğinin medya kuruluşlarında yeterince önemsenmediği açıktır. Ülkemizde sağlık haberleri ve sağlık programları gün geçtikçe daha fazla ilgi görmekle beraber,  basın kuruluşlarının mesleğimizi önemsemediği acı bir gerçektir. Bugün bir kaçı dışında hiçbir basın kuruluşu maalasef sağlık haberleri üretmesi için sağlık muhabiri görevlendirmiyor.  Var olan muhabirler içerisinde ‘sağlığa da bakan’ bir muhabir tercih ediliyor.  Oysa sağlık başlı başına önemli bir gazetecilik alanıdır ve her basın kuruluşunun ‘kağıt üzerinde’ değil, mutlaka sadece alanı takip eden en az birsağlık muhabiri olmalıdır.  Sağlık Muhabirleri Derneği olarak hedefimiz; mesleki dayanışmayı sağlayarak sağlık haberciliğinin hak ettiği saygınlığı kazanmasını sağlamaktır” dedi.

Genel Kurul sonunda  Yusuf Ziya Erarslan yeniden genel başkanlığa seçilirken, Yönetim Kurulu üyeliklerine ise Hatice Pala Kaya, Selma Bıyıklı, Hasan Bozkurt, Sema Akbaş, Yeşim Karaarslan ve Abdullah Adabaş seçildi.

SMD Denetleme Kurulu’na  Erkan Doğan, Mete Generaloğulları ile Gülben Yalçın, Onur Kurulu Üyeliklerine ise Ahmet Yazanel, Soner Abacı, Nurten Saydan, Ayşen Çatakçı ile Prof. Dr. Osman İlhan seçildi.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

BESLENME ÇALIŞTAYINA KATILDIK

Türkiye sağlık ve beslenme hareketli hayat programı çalıştayı tamamlandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından organize edilen çalıştayın açılış konuşmasını Bakanlık Müsteşarı Elif Güler Kazancı yaptı. 2 gün süren çalıştayada, sağlıklı beslenme konusunda özellikle çocuk ve gençlere yönelik yapılan çalışmalar ele alındı. Bu konuda kamu, özel sektör ve medyanın rolünün ele alındığı çalıştaya, hekimler, akademisyenler, kamu kurumlarından temsilcileri katıldı. Çalıştaya Sağlık Muhabirleri Derneği'ni temsilen DORUK ÇAKAR katıldı.

DEVAMI

SMD Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayında

İçişleri Bakanlığı himayesinde Sağlık Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği 'Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı'nda, Sağlık Muhabirleri Derneği'nin görüşlerini SMD Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan ve SMD Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Can sosyal paydaşlarımıza iletti.

DEVAMI

Yönetim Kurulumuz

baskan

Videolar

 • Sağlık İletişimi Sempozyumu 2016
 • Haber Ajanslarının Sağlık Haberciliğine Bakışı
 • Sağlık Haberlerinde Damgalama ve Etik
 • Basının Sağlık Haberlerine Bakış Açısı

Foto Galeri

 • Deneme Kategori Başlığı 6
 • Deneme Kategori Başlığı 5
 • Deneme Kategori Başlığı 4
 • Deneme Kategori Başlığı 3

Etkinlik Takvimi