Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD)

2. GENEL KURULU´MUZU YAPTIK

Haberler

2. GENEL KURULU´MUZU YAPTIK

Haber: Selma Bıyıklı Adabaş (AA)

 

SMD Genel Başkanı Erarslan:

"Sağlık muhabirliği gazeteciliğin en önemli alanlardan biri olmasına rağmen Türk basınında yeterince önem verilmiyor, her geçen gün daha fazla kan kaybediyor"

 

Sağlık Muhabirleri Derneği Başkanı Yusuf Ziya Erarslan, sağlık muhabirliğinin, gazeteciliğin en önemli alanlardan biri olmasına rağmen Türk basınında yeterince önem verilmediğini, her geçen gün daha fazla kan kaybettiğini söyledi.

Sağlık Muhabirleri Derneği 2. Olağan Genel Kurulu Anadolu Ajansı Konferans Salonunda toplandı.

Genel Kurulda, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından söz alan Genel Başkan Yusuf Ziya Erarslan, mesleğin sorunlarına değindi.

Bu Genel Kurulun, "Mesleğimize ve derneğimize sahip çıkalım" temasıyla toplandığını ifade eden Erarslan, şunları dile getirdi:

"Sağlık muhabirliği gazeteciliğin en önemli alanlardan biri olmasına rağmen Türk basınında yeterince önem verilmiyor, her geçen gün daha fazla kan kaybediyor. Bu alanda ya stajyerler ya da yeni mezun gazeteciler görevlendiriliyor, yetişen muhabirler de daha sonra başka alanlara kaydırılıyor. Avrupa´da sağlık muhabirleri en az 15-20 yıllık gazetecilerden seçiliyor. Çünkü sağlık muhabirliği toplumun sağlığıyla yakından alakalı bir alan. Sağlıklı bir toplum oluşmasında, sağlık muhabirlerinin de büyük rolü var."

Birkaç gazete ve televizyon dışında sağlık editörlüğü de bulunmadığına dikkati çeken Erarslan, "Bu da mesleğimiz açısından önemli bir sorun. Ayrıca sağlık muhabirleri eğitim, ulaştırma, kültür ve sanat gibi başka alanlara da bakıyor. Oysa sağlık haberlerinin bu alanda uzmanlaşmış muhabirlerce yazılması çok önemli" şeklinde konuştu.

Sağlık Muhabirleri Derneğinin mesleğin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu kaydeden Erarslan, "Sağlik haberlerinin içeriğinin dolu dolu olması, toplumu bilgilendirmesi gerekiyor ancak ne yazık ki son zamanlarda sağlık haberleri magazinleştirilmeye başlandı. Bu mesleğimiz açısından büyük bir sorun" dedi.

Yeni dönemde medyada sağlık haberciliğiyle ilgili bir farkındalık yaratmak istediklerini ifade eden Erarslan, "Mesleğimize sahip çıkmalı, bu alanı önemsemeliyiz. Yeni dönemde de sağlık muhabirliğinin hak ettiği yere ulaşması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

-Yeni yönetim belirlendi

Genel Kurulda daha sonra Sağlık Muhabirleri Derneğinin yönetim, denetim ve onur kurulları için seçimler yapıldı.

 

Sağlık Muhabirleri Derneğinin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

Yusuf Ziya Erarslan (sağlıkmuhabiri.net haber portalı)

Hatice Pala Kaya (Medikal Akademi Gazetesi)

Selma Bıyıklı Adabaş (Anadolu Ajansı)

Nursel Dilek Manavbaşı (Aksiyon Dergisi)

Doruk Çakar (Akşam Gazetesi)

Mete Generaloğlu (Sağlık Dergisi)

İlyas Koç (Zaman Gazetesi)

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Teröre sert tepki...

İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısı sonucunda şahadete ulaşan 44 şehidimizin ve çok sayıda yaralımızın olması Türk milletini derinden üzmüştür. Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) olarak bu terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz.

Unutulmamalıdır ki; Birliğimizi, devletimizi ve insanımızı hedef alan, milletimizi yılgınlığa sürüklemeyi amaçlayan saldırılara karşı dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Türk milletinin 15 Temmuz ve öncesinde de defaten gösterdiği cesaret ve feraset, teröre asla boyun eğmeyeceğimizin ispatıdır.

Türkiye Cumhuriyeti, milletiyle ve devletiyle bir bütündür. Türk milleti kendisine yöneltilen bu alçakça saldırılar karşısında sağduyusunu, metanetini ve inancını asla kaybetmeyecektir. Vatanımızı ve birliğimizi koruyacağız ve üzerimize düşenleri yapacağız.

Şehitlik mertebesine ulaşan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve aziz Türk milletine sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Yönetim Kurulu

DEVAMI

SMD´den Fetö´nün Darbe Girişimine Tepki

DEVAMI

Yönetim Kurulumuz

baskan

Videolar

  • Sağlık İletişimi Sempozyumu 2016
  • Haber Ajanslarının Sağlık Haberciliğine Bakışı
  • Sağlık Haberlerinde Damgalama ve Etik
  • Basının Sağlık Haberlerine Bakış Açısı

Foto Galeri

  • Deneme Kategori Başlığı 6
  • Deneme Kategori Başlığı 5
  • Deneme Kategori Başlığı 4
  • Deneme Kategori Başlığı 3

Etkinlik Takvimi