Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD)

ERARSLAN: ´´KENDİ ALANIMIZA YOĞUNLAŞALIM…´´

Haberler

ERARSLAN: ´´KENDİ ALANIMIZA YOĞUNLAŞALIM…´´

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile Türkiye’deki sağlık hizmetlerinde çok ciddi gelişmeler yaşandı. Bu dönüşümle beraber yeni beklentiler, yeni sorunlar da gündeme gelmeye başladı.

Peki Türkiye’de sağlık haberciliği ne durumda? Sağlık muhabirleri kendi alanlarında özgürce görevlerini yapabiliyorlar mı?  Malasef hayır, işimizi yapamıyoruz. Tabi ‘işimizi yapamıyoruz’ derken elbette kimse bizim kalemimizi defterimiz filan almıyor. Ama kendi alanımıza yoğunlaşamıyoruz. Türkiye’de sağlık haberciliğinin en önemli sorunlarından biri bu; alanda uzmanlaşamama!

Uzman sağlık muhabiri sayısının az olması sağlık haberciliğini ciddi anlamda sekteye uğratıyor.

Zaman zaman çeşitli branş ve konu başlıkları ile yapılan sağlık kongrelerine katılıyoruz. Hekimler, hastalar, hasta yakınları medyada yeterince yer bulamamaktan yakınıyor. Çok haklılar.

Türkiye gibi gündemin çok çabuk değiştiği, siyasetin bu denli ülke gündemine hâkim olduğu, toplumsal gerginliklerin, ayrışmaların bu kadar fazla olduğu bir ülkede sağlık haberleri medyada hak ettiği yeri alamıyor. Bu bizim sağlık haberi yazmadığımız anlamına gelmesin, yazdığımız haberlerin önemli bir kısmı bu yoğun gündemden ötürü çöpe gidiyor. Sağlık haberleri Türkiye’de yazılı ve görsel medyada yeterince kullanılmıyor. Bu durum bizi çok üzüyor. Sağlık Muhabirleri Derneğini de zaten bu amaçla kurduk, mesleki sorunları gündeme getirmek ve sorunların çözümü için çaba sarf ediyoruz.

Kongre vesilesiyle Türkiye’deki medya yöneticilerine bir kere da sesleniyorum. Bırakın işimizi yapalım! Bizi parlamentoya göndermeyin! Sağlık muhabirlerini sabahtan akşama kadar adliyenin önünde bekletmeyin!

 

KENDİ ALANIMIZA YOĞUNLAŞALIM…

Gazeteciliğin tüm alanlarına büyük saygı duyuyorum. Lakin sağlık muhabirliği gazeteciliğin en naif, en hassas ve en fazla uzmanlık gerektiren bir alanıdır. Biz SMD olarak her platformda bu sorunu gündeme getirmeye çalışıyoruz. Medya yöneticilerine, ‘sağlık muhabirini zaruri haller dışında lütfen başka alanlara göndermeyin. Bırakın kendi işimizi yapalım,  kendi alanımıza yoğunlaşalım. Alanda uzman sağlık muhabiri sayısı artsın’ diye ricada bulunuyoruz.

Sağlık muhabiri alanı dışında görevlere gönderildiği için kendi alanını ihmal ediyor. Aksi halde sağlıkla ilgili yazılması gereken konular yazılamıyor. Haber olunca belki birçok insanın hayatını kurtaracak, yaşam kalitesini artıracak hayati konular medyada yer bulamıyor. İşin böyle bir dramatik tarafı da var. Bizim yeterince işimize odaklanamamız yeterince bilgilenemeyen binlerce, yüzbinlerce insanın zarar görmesine yol açabiliyor.

Sağlık Muhabirleri Derneği olarak sağlık haberciliğine sahip çıkıyoruz. Sağlık muhabirlerinin etik kurallar çerçevesinde ülkemize ve halkımıza güzel sağlık haberleri üretebilmesi için çaba sarf ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.

SAĞLIK HABERCİLİĞİ KAN KAYBEDİYOR

Son yıllarda gelişen ve hatta birçok Avrupa ülkesini bile bazı alanlarda geride bırakan sağlık hizmetleri sunumuna paralel olarak sağlık haberciliğinin de hak ettiği ivmeyi kazanması gerekiyordu. Beklenen ve olması gereken buydu aslında ama maalesef bu bir türlü gerçekleşemedi. Meslekte kan kaybı yaşanıyor. Sağlık haberi yazan muhabirinin alana hakim olması, bir hekim kadar olmasa da genel sağlık bilgisine sahip olması gerekiyor. Bunun için de alanda kalıp uzmanlaşması önemlidir. Sağlık muhabirinin alana adapte olması için en az iki yıl gerekiyor. İki yıl sonunda bu arkadaşımızı alıp, Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına, parlamentoya veya başka alanlara kaydırıyorlar. Yerine de ya stajyer ya da mesleğe yeni başlamış birini veriyorlar. Bu kısır döndü maalesef öteden beri böyle devam ediyor.

BU ÜLKENİN NİTELİKLİ, ALANINDA UZMANLAŞMIŞ SAĞLIK MUHABİRLERİNE İHTİYACI VAR

Alanda bir ve iki yılını dolduran arkadaşlar ya kendi istekleriyle ya da yöneticilerinin isteği üzerine başka alanlarda görev yapmak zorunda kalıyorlar.

Gelişmiş ülkelerde durum ne peki? Bu ülkelerin medya yapısını incelediğimizde, haber merkezlerinin en deneyimli muhabirlerinin sağlık muhabiri olarak görevlendirildiğini görüyoruz. Çünkü sağlık haberi onlar için çok önemli. Sağlık haberi onlar için siyasetten, spordan da önemli. Çünkü bir sağlık haberi binlerce insanın hayatını kurtarabiliyor, keza bir yanlış sağlık haberi binlerce insana zarar verebiliyor. Bu alana hakim olmayan birinin yazdığı bir haber kötü sonuçlara yol açabiliyor. Geçmişte bunun birçok örneğini gördük. Halkımız sağlık bilgilerine genellikle medyadan erişiyor. Dolayısıyla bu ülkenin nitelikli, alanında uzmanlaşmış donanımlı sağlık muhabirlerine ihtiyacı var.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Teröre sert tepki...

İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısı sonucunda şahadete ulaşan 44 şehidimizin ve çok sayıda yaralımızın olması Türk milletini derinden üzmüştür. Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) olarak bu terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz.

Unutulmamalıdır ki; Birliğimizi, devletimizi ve insanımızı hedef alan, milletimizi yılgınlığa sürüklemeyi amaçlayan saldırılara karşı dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Türk milletinin 15 Temmuz ve öncesinde de defaten gösterdiği cesaret ve feraset, teröre asla boyun eğmeyeceğimizin ispatıdır.

Türkiye Cumhuriyeti, milletiyle ve devletiyle bir bütündür. Türk milleti kendisine yöneltilen bu alçakça saldırılar karşısında sağduyusunu, metanetini ve inancını asla kaybetmeyecektir. Vatanımızı ve birliğimizi koruyacağız ve üzerimize düşenleri yapacağız.

Şehitlik mertebesine ulaşan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve aziz Türk milletine sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Yönetim Kurulu

DEVAMI

SMD´den Fetö´nün Darbe Girişimine Tepki

DEVAMI

Yönetim Kurulumuz

baskan

Videolar

  • Sağlık İletişimi Sempozyumu 2016
  • Haber Ajanslarının Sağlık Haberciliğine Bakışı
  • Sağlık Haberlerinde Damgalama ve Etik
  • Basının Sağlık Haberlerine Bakış Açısı

Foto Galeri

  • Deneme Kategori Başlığı 6
  • Deneme Kategori Başlığı 5
  • Deneme Kategori Başlığı 4
  • Deneme Kategori Başlığı 3

Etkinlik Takvimi