Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD)

Sağlık muhabirleri hayata el verdi

Etkinlikler

Sağlık muhabirleri hayata el verdi

Sağlık Bakanlığı himayesinde, Ankara Üniversitesi Kadın Platformu Koordinatörlüğü, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile Resüsitasyon Derneği (TARD) ve Sağlık Muhabirleri Derneği´nin desteğiyle gerçekleştirilen, "Hayata El Ver" projesi kapsamında, sağlık muhabirlerine "ani kalp durması halinde temel yaşam desteği eğitimi" verildi. Ankara Üniversitesi Morfoloji Binası´nda gerçekleştirilen proje kapsamında, moderatörlüğünü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı ve TARD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Neslihan Alkış ve Sağlık Muhabirleri Derneği Başkanı Yusuf Ziya Erarslan´ın yaptığı panel gerçekleştirildi. Panelin açılışında konuşan Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Özkan, projenin temel amacının kısa vadede farkındalık oluşturmak, uzun vade de eğitimli kişi sayısını artırarak, ani kalp durmasına bağlı ölüm oranlarının azaltılması olduğunu söyledi. Özkan, ani kalp durmasının yetişkin nüfusta hemen herkesin başına gelebileceğini ancak doğru müdahaleyle hayata döndürmenin mümkün olduğunu belirterek, bunun çok önemli bir yaşam tehdidi olduğunu ifade etti. "Projeyle hayat kurtarabilen bireyler yetiştirebilmeyi hedefledik" diyen Özkan, projenin bugünkü etkinliğinde sağlık muhabirlerine eğitim verileceğini aktardı. - "Doğru yapıldığında kişilerin hayatına el verilebilir" TARD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alkış da, kalp durması ve yapılacak müdahaleye ilişkin açıklamalarda bulunarak, kalp durmasının bilinçli ve doğru yapıldığında kişilerin hayatına el verilebileceğini kaydetti. Bu eğitimlerin Avrupa´da birçok ülkede uygulandığını anlatan Alkış, "Özellikle hastane dışındaki kalp durmalarında bilinçli, ilk yardım almış kişilerce yapılan kalp masajı ve temel yaşam desteği, yılda ortalama 100 bin kişinin hayatını kurtaracak" ifadelerini kullandı. Sağlık Muhabirleri Derneği Başkanı Erarslan da böyle bir projede bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kendisinin de 23 yıl gazetecilik yaptığını belirten Erarslan meslekleri gereği bazı zamanlarda zor durumdaki kişilere müdahale etmek durumunda kaldıklarını anlattı. Sağlık muhabirliğinin önemini vurgulayan Erarslan, "Bugün sağlık muhabirleri olarak hocalarımızdan kalp masajını öğrenmeye geldik" dedi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile Resüsitasyon Derneği Genel Sekreteri Zekeriyya Alanoğlu, proje kapsamında gerçekleştirilen aktiviteler hakkında bilgi verdi. Konuşmaların ardından, uzman eğitimciler Sağlık Muhabirleri Derneği üyesi gazetecilere, kalbi duran bir kişiye nasıl ilk yardım yapacaklarını maketler üzerinde uygulamalı olarak gösterdi.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

BESLENME ÇALIŞTAYINA KATILDIK

Türkiye sağlık ve beslenme hareketli hayat programı çalıştayı tamamlandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından organize edilen çalıştayın açılış konuşmasını Bakanlık Müsteşarı Elif Güler Kazancı yaptı. 2 gün süren çalıştayada, sağlıklı beslenme konusunda özellikle çocuk ve gençlere yönelik yapılan çalışmalar ele alındı. Bu konuda kamu, özel sektör ve medyanın rolünün ele alındığı çalıştaya, hekimler, akademisyenler, kamu kurumlarından temsilcileri katıldı. Çalıştaya Sağlık Muhabirleri Derneği'ni temsilen DORUK ÇAKAR katıldı.

DEVAMI

SMD Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayında

İçişleri Bakanlığı himayesinde Sağlık Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği 'Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı'nda, Sağlık Muhabirleri Derneği'nin görüşlerini SMD Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan ve SMD Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Can sosyal paydaşlarımıza iletti.

DEVAMI

Yönetim Kurulumuz

baskan

Videolar

  • Sağlık İletişimi Sempozyumu 2016
  • Haber Ajanslarının Sağlık Haberciliğine Bakışı
  • Sağlık Haberlerinde Damgalama ve Etik
  • Basının Sağlık Haberlerine Bakış Açısı

Foto Galeri

  • Deneme Kategori Başlığı 6
  • Deneme Kategori Başlığı 5
  • Deneme Kategori Başlığı 4
  • Deneme Kategori Başlığı 3

Etkinlik Takvimi